Bezpieczeństwo epidemiologiczne w Twojej firmie
Kilka lat temu wprowadzenie stanu epidemii COVID-19 okazało się przyczyną wielu problemów polskich firm. Rosnąca liczba zachorowań i konsekwencje związane z nakładaniem kwarantanny, takie jak opóźnienia produkcje, zamykanie zakładów i starty finansowe sprawiły, że polscy pracodawcy szerzej zainteresowali się kwestią bezpieczeństwa epidemiologicznego. Tym bardziej, że koronawirus SARS-CoV-2 nie jest jedynym zagrożeniem epidemiologicznym, które może spowodować zagrożenie dla firmy, a tym samym dla ciągłości procesów produkcyjnych, z powodu wzrostu liczby zwolnień lekarskich. Warto chronić się również przed innymi występującymi sezonowo infekcjami dróg oddechowych, jak np. grypa.
Ochrona przed zagrożeniem epidemią w firmie i bezpieczeństwo pracowników
Wprowadzenie działań profilaktycznych i propagowanie zachowania bezpieczeństwa epidemiologicznego pozwoliło w pewnym stopniu ograniczyć narastanie zachorowalności. Warto pamiętać, że problem z chorobami zakaźnymi i ich zapobieganiem nie zniknął wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego, a wdrożenie planu bezpieczeństwa epidemiologicznego i środków zapobiegawczych pomoże uchronić przed rozprzestrzenianiem się chorób w firmie, a także zapobiec przestojom produkcyjnym i zwolnieniom lekarskim.
System ochrony zdrowia w firmie - co możemy zrobić dla Twoich pracowników?
W przypadku bezpieczeństwa epidemiologicznego obowiązek noszenia maseczek to zdecydowanie za mało. Bardzo ważną kwestią jest rzetelna edukacja pracowników i stała weryfikacja tego, czy pracownicy rzeczywiście przestrzegają zaleceń. Dlatego właśnie, dbając o bezpieczeństwo epidemiologiczne w organizacjach, świadczymy usługi związane z:
- przeprowadzeniem audytu epidemiologicznego u klienta wraz z raportem zawierającym rekomendacje działań,
- opracowaniem planów bezpieczeństwa epidemiologicznego zgodnie z wytycznymi międzynarodowych organizacji i instytucji państwowych, takich jak: Główny Inspektorat Sanitarny, PIP, Ministerstwo Zdrowia, WHO, ECDC czy OSHA,
- prowadzeniem nadzoru epidemiologicznego nad pracownikami (w tym także monitorowanie zachorowań, testy antygenowe),
- prowadzeniem audytu przestrzegania bezpieczeństwa epidemiologicznego,
- opracowaniem dokumentacji na potrzeby bezpieczeństwa epidemiologicznego (np. instrukcje, oświadczenia epidemiologiczne, plan higieny, procedura dezynfekcji, itp.),
- prowadzeniem szkoleń z zakresu epidemiologii i edukacji zdrowotnej,
- opracowaniem komunikacji wewnętrznej dla klienta w zakresie np. organizacji szczepień ochronnych czy badań medycznych.
W okresach wzmożonych zachorowań na grypę, COVID-19, RSV itp. pomagamy klientom w opracowaniu kampanii prozdrowotnych, których celem jest uświadomienie pracowników jak dbać o zdrowie swoje i innych. Mówimy m.in. o budowaniu odporności, szczepieniach ochronnych, objawach czy powikłaniach poszczególnych chorób.
Bezpieczeństwo epidemiologiczne nie polega tylko na działaniach związanych z COVID-19. Jego główna część dotyczy edukacji i wyjaśniania znaczenia wdrażania poszczególnych procedur.
Nowe wirusy i mutacje już istniejących będą się pojawiać co jakiś czas, co powoduje, że budowanie świadomości ludzi w zakresie bezpieczeństwa epidemiologicznego jest niezwykle ważne w minimalizowaniu skutków rozprzestrzeniania się zachorowań.
Chcesz sprawdzić, jak takie działania mogłyby wyglądać w Twojej organizacji?
Napisz do nas, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą.
Ochrona przed zakażeniami wirusem i bezpieczeństwo epidemiologiczne - do kogo skierowana jest usługa?
Usługa przeznaczona jest dla:
- pracodawców świadomych kosztów ponoszonych z tytułu absencji chorobowych czy obniżonej efektywności pracowników w przypadku chorób sezonowych,
- firm, które obawiają się paraliżu w przypadku wystąpienia nowej epidemii oraz ponownego ogłoszenia stanu zagrożenia i kalkulują ryzyka z tym związane lub dla firm, które z różnych względów (np. powstały po epidemii COVID-19) nie mają u siebie wdrożonych procedur bezpieczeństwa epidemiologicznego,
- pracodawców, którzy mają już opracowane procedury bezpieczeństwa, jednak chcieliby je zweryfikować i/lub zaktualizować do bieżących warunków.
Bezpieczeństwo epidemiologiczne w organizacji - dlaczego warto?
Zniesienie stanu epidemii COVID-19 nie oznacza, że całkowicie zażegnaliśmy zagrożenia związane z chorobami zakaźnymi. Dlatego właśnie warto wdrożyć działania związane z bezpieczeństwem epidemiologicznym w firmie. Pomagają one przede wszystkim:
- zminimalizować liczbę absencji chorobowych pracowników, a tym samym koszty ponoszone przez pracodawców,
- minimalizować spadek efektywności pracowników, spowodowany złym samopoczuciem w pracy,
- zredukować stres pracowników związany ze strachem przed chorobą, dzięki rzetelnej edukacji na temat dróg zarażenia i zapobieganiu zarażeniu chorobami,
- zminimalizować braki kadrowe w okresach wzmożonej zachorowalności na grypę, COVID-19, RSV itp., dzięki czemu unikamy przestojów w działaniu organizacji i niższej wydajności zespołu,
- ograniczyć straty z powodu dezorganizacji w początkowych fazach epidemii, dzięki przygotowanemu wcześniej planowi działania na wypadek pojawienia się wzmożonych zachorowań,
- zminimalizować ryzyko związane z zagrożeniem epidemiologicznym.
Plan bezpieczeństwa epidemiologicznego w firmie i ochrona zdrowia pracowników - od czego zaczynamy współpracę?
Każda firma ma odmienną specyfikę pracy oraz zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych. Wymaga to indywidualnego podejścia przy opracowywaniu zasad i procedur bezpieczeństwa epidemiologicznego, zawartego w przygotowanym planie. Może się okazać, że firma ma już wdrożone procedury od czasu trwania stanu epidemii COVID-19, ale potrzebuje zweryfikowania ich pod względem zgodności z prawem.
Podczas spotkania ustalamy z klientem jego potrzeby oraz oczekiwania, następnie definiujemy wstępny plan działania oraz skład zespołu roboczego, z którym konsultowane będą opracowane procedury, instrukcje czy plan bezpieczeństwa epidemiologicznego. W przypadku opracowania planu bezpieczeństwa epidemiologicznego działania docelowe rozpoczynamy od audytu epidemiologicznego u klienta, podczas którego na miejscu u klienta identyfikujemy newralgiczne obszary. Sprawdzamy zarówno obszar biurowy jak i produkcyjny, jeśli taki występuje u klienta oraz łańcuch dostaw.
Usługa może być jednorazowym działaniem lub długofalowym wsparciem klienta wraz z monitorowaniem aktualnych wytycznych epidemiologicznych (jeśli takie się pojawią) oraz ciągłą kampanią informacyjno-edukacyjną skierowaną do pracowników. W przypadku długofalowej współpracy koszty nie kumulują się w jednym czasie a rozkładają równomiernie przez czas współpracy.
Przeciwdziałania zagrożeniu epidemicznego i plan bezpieczeństwa - ile to kosztuje?
Z uwagi na fakt, że każde działania w obszarze zapobiegania zagrożeniom epidemiologicznym w firmie opracowywane są w zależności od potrzeb danego klienta, również usługa taka wyceniana jest w sposób indywidualny. W zależności od wybranej usługi z zakresu bezpieczeństwa epidemiologicznego, cena zależy od wielkości zakładu zarówno pod względem powierzchni, jak i zatrudnienia. Dodatkowe parametry wpływające na cenę to wielkość zakładu, rodzaj prowadzonej działalności, liczba procesów, rodzaj kanałów komunikacyjnych i zakres dokumentów do opracowania.
W przypadku kampanii edukacyjnych czy szkoleń wraz z klientem ustalamy cele, jakie chce osiągnąć tymi działaniami, grupę docelową, kanały komunikacyjne, zakres tematyczny i rodzaj materiałów do opracowania czy formę szkolenia.
Co o współpracy z nami mówią klienci?
Na wyróżnienie zasługuje fakt, że audyty bezpieczeństwa pracy były realizowane równolegle z odrębnymi audytami specjalistów ds. zdrowia i epidemiologii. Dzięki temu pracownicy poszczególnych lokalizacji zyskali kompleksową wiedzę z każdej z tych dziedzin w optymalnym czasie.
*Usługa realizowana w ramach grupy partnerskiej z SQD Alliance.
Zagrożenie epidemiologiczne i zdrowie pracowników - dowiedz się więcej
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki chorób, planowania programów zdrowotnych i działań wspierających zdrowie pracowników? Nasi specjaliści przygotowali dla Ciebie ciekawe artykuły.
Artykuły
Zastanawiasz się, jak taki projekt mógłby wyglądać w Twojej firmie?
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą, aby porozmawiać o szczegółach i poznać Twoje potrzeby.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest NMS-Novelty Medical Supply Sp. z o.o. z siedzibą w Pszczynie przy ulicy Stefana Batorego 17, 43-200 poczta Pszczyna, NIP: PL6381806423, REGON: 24302815400000, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000438742.
Wysyłając wiadomość, przekazują nam Państwo adres e-mail oraz inne dane zawarte w treści wiadomości. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w Polityce Prywatności dostępnej na tej stronie internetowej.
Wiadomość wysłana poprawnie