Program 5.13 Zdrowy pracownik – jak przygotować analizę zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy?
Program 5.13 Zdrowy pracownik jest inicjatywą zorganizowaną przez Zarząd Województwa Śląskiego, której głównym celem jest poprawa warunków pracy, poprzez eliminację czynników ryzyka zdrowotnego występujących w organizacji. Aby wziąć udział w projekcie, należy przedłożyć m.in. odpowiednio wypełniony wniosek oraz zlecić zewnętrznej firmie sporządzenie dokumentu, jakim jest Analiza zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy. W ramach naszej oferty proponujemy przedsiębiorcom przygotowanie omawianej analizy, zgodnie z przyjętymi wytycznymi w programie. Zajmujemy się również organizacją szkoleń i warsztatów w ramach poszerzania wiedzy na temat zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy.
Jak powinna wyglądać przygotowana Analiza zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy, aby Twoja organizacja mogła otrzymać dofinansowanie programu Zdrowy pracownik? Odpowiadamy w poniższym artykule!
Program 5.13 Zdrowy pracownik – co warto wiedzieć?
Program 5.13 Zdrowy pracownik jest skierowany do przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego, szukających możliwości poprawy ergonomii stanowisk pracy, a także wdrażania działań profilaktycznych. W ramach inicjatywy przedsiębiorcy mogą otrzymać nawet do 200 000 euro dofinansowania.
Dlaczego warto, czyli główne cele programu Zdrowy pracownik
Do głównych celów programu zalicza się przede wszystkim:
- Eliminacja czynników ryzyka zdrowotnego - nadrzędny cel. Realizowany jest poprzez modernizację stanowisk pracy i dostosowywanie ich do potrzeb pracowników (np. zakup nowych, ergonomicznych foteli).
- Promocja zdrowia w miejscu pracy - edukacja, realizacja szkoleń, warsztatów dla pracowników, np. wellbeing, dni BHP.
- Wspieranie bezpieczeństwa i komfortu pracy - poprawa warunków, które zwiększają wydajność i wpływają na wzrost satysfakcji pracowników.
- Dbanie o WLB (work-life balance).
Jakie są warunki uczestnictwa w programie?
Aby wziąć udział w programie Zdrowy pracownik, musisz spełnić kilka wymogów, takich jak:
- Sporządzenie Analizy czynników ryzyka zdrowotnego w miejscu pracy - jeden z najważniejszych dokumentów. Audyt powinien zawierać, m.in. analizę potrzeb pracowników, np. w zakresie ergonomii i dostosowania stanowisk pracy, WLB oraz analizę stanowisk obciążających zdrowie pracowników.
- Zaplanowanie działań dostosowanych do potrzeb pracowników i przedsiębiorstwa.
- Zgodność projektu z regionalnymi celami zdrowotnymi - zgłoszone działania powinny wspierać eliminację czynników ryzyka zdrowotnego i proponować wsparcie pracowników w zakresie m.in. programów zdrowotnych i profilaktycznych.
Pamiętaj, że Twój wniosek do programu Zdrowy pracownik musi być spójny, dobrze zaplanowany i opierać się na realnych potrzebach organizacji. Przygotowanie dokumentacji zgodnej z wymaganiami programu zwiększa szanse na uzyskanie satysfakcjonującego dofinansowania.
Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu dokumentacji?
Napisz do nas, a nasz ekspert kontaktuje się z Tobą i zaproponuje najlepsze rozwiązanie.
Analiza zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy
Program Zdrowy pracownik jest inicjatywą, w której jednym z ważniejszych dokumentów jest Analiza zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy. Jest to diagnoza potrzeb, która identyfikuje zdrowotne czynniki ryzyka w miejscu pracy, a także problemy i potrzeby zdrowotne pracowników. Celem przeprowadzenia takiego audytu zdrowotnego jest wskazanie konkretnych działań, które będą niwelowały występujące czynniki ryzyka.
Firma NMS Poland przygotowuje swoim klientom omawianą analizę w formie dokumentu.
Jakie są jego wytyczne?
- Analiza stanowisk obciążających zdrowie pracowników u danego pracodawcy - badanie stanowiska pracy w kontekście zdrowotnych czynników ryzyka, które mogą negatywnie wpływać na zdrowie pracownika. Wnioski przedstawiamy w formie danych statystycznych, dotyczących pracowników, których zdrowie jest narażone.
- Potrzeby i oczekiwania pracowników z obciążeniami zdrowotnymi - wywiady, ankiety przeprowadzone z pracownikami, którzy zostali narażeni na obciążenia zdrowotne w miejscu pracy.
- Analiza potrzeb w zakresie modernizacji stanowisk (sprzęt i infrastruktura) - przeprowadzenie wywiadu dotyczącego tego, w jaki sposób warto zmodernizować dane stanowisko, aby nie miało ono obciążającego wpływu na pracownika.
- Analiza potrzeb w zakresie poprawy ergonomii pracy - przeprowadzenie wywiadów, ankiet dotyczących zakupu konkretnego sprzętu, wyposażenia stanowisk pracy, które poprawiłoby ergonomię pracy.
- Analiza potrzeb w zakresie rozwiązań harmonizujących życie społeczne i zawodowe pracowników tzw. work-life balance (WLB) - analiza potrzeb wsparcia w zakresie, np. radzenia sobie ze stresem w miejscu pracy, nadmiernym obciążeniem obowiązkami, dbania o zdrowie psychiczne.
- Opis niezbędnych do wdrożenia działań z zakresu profilaktyki chorób (w tym związanych z miejscem pracy) lub wsparcia pracowników w powrotach do pracy/działań z zakresu zapobiegania długotrwałej niezdolności do pracy.
Analiza zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy – o czym pamiętać?
Każdy dokument Analizy zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy jest przygotowywany przez nas w sposób zindywidualizowany i odnosi się bezpośrednio do konkretnego pracodawcy. Oprócz ankiet i wywiadów zawierają one dane statystyczne – ilościowe, procentowe oraz jakościowe przedstawiane w formie wniosków z przeprowadzonej analizy potrzeb.
W przygotowanym przez nas dokumencie, analizującym potrzeby pracowników, wyszczególniony jest dokładny przedział czasowy, który był objęty analizą, a także termin, w którym sporządzono analizę. Dane te są istotne, ponieważ musisz je wykazać we wniosku. Pamiętaj, że samej analizy nie dołączasz do wniosku.
Program Zdrowy pracownik – zaplanuj zakres wsparcia
Pamiętaj, że pomyślnie wykonana Analiza zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy to nie wszystko. Program 5.13 Zdrowy pracownik obejmuje również planowanie zakresu wsparcia, który musi zostać ujęty we wniosku. W projekcie muszą znaleźć się 3 komponenty wsparcia. Jeśli planujesz wdrażać także działania z zakresu WLB, możesz wyszczególnić również 4 czynnik. Do komponentów należy zaliczyć:
- edukacyjne/szkoleniowe/świadomościowe – szkolenia, warsztaty, promowanie zdrowych nawyków, poradnictwo psychologiczne (wspieranie zdrowia psychicznego pracowników i budowanie odporności psychicznej).
- wsparcie modernizujące stanowisko pracy – dostosowanie stanowiska pracy poprzez doposażenie lub wyposażenie stanowiska w nowy sprzęt,
- dodatkowe pakiety badań – programy profilaktyczne, diagnostyka dla pracowników, w tym badanie chorób zawodowych,
- work-life balance – (nieobowiązkowo).
Promocja zdrowia w ramach programu Zdrowy pracownik – w czym możemy Ci pomóc?
Planując zakres wsparcia i konkretne działania w tym kierunku, możesz ponownie skorzystać z naszej pomocy. Oprócz przygotowania analizy zdrowotnych czynników ryzyka zajmujemy się także wsparciem w zakresie budowania zdrowego środowiska pracy, w tym:
- przeprowadzeniem warsztatów oraz szkoleń edukacyjnych dotyczących poszerzania wiedzy z zakresu zdrowotnych czynników ryzyka,
- działaniami pokazującymi, w jaki sposób można zadbać o ergonomię w pracy,
- organizacją badań profilaktycznych i na potrzeby diagnostyki chorób związanych z miejscem pracy,
- przeprowadzaniem Dni Zdrowia oraz Dni BHP, które łączą integrację z działaniami edukacyjnymi i profilaktycznymi wśród pracowników,
- work-life balance – opracowujemy programy, realizujemy kampanie edukacyjne, w jaki sposób znaleźć balans pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.
Weź udział w programie i powierz realizację projektu NMS Poland
Nadrzędnym celem programu Zdrowy pracownik jest eliminowanie zdrowotnych czynników ryzyka, a więc m.in. poprawa ergonomii pracy, zdrowia psychicznego pracowników oraz wspieranie komfortu i bezpieczeństwa pracy. Aby otrzymać dofinansowanie w programie, należy przedłożyć stosowny wniosek wraz z przygotowaną, szczegółową Analizą zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy. Firma NMS Poland przeprowadza dla swoich klientów wspomnianą analizę, a także jest realizatorem konkretnych już, dedykowanych dla firmy działań, których celem jest edukacja zdrowotna oraz poprawa ergonomii pracy i zdrowia psychicznego pracowników.
Jesteś zainteresowany sporządzeniem Analizy zdrowotnych czynników ryzyka w miejscu pracy? Szukasz szkoleń wellbeingowych, kampanii i warsztatów edukacyjnych, chcesz zorganizować Dni BHP lub spotkania z fizjoterapeutą dla swoich pracowników? Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą.
W sposób kompleksowy pomagamy śląskim przedsiębiorcom uzyskać dofinansowanie w ramach programu Zdrowy pracownik. Termin składania wniosków: 30.01.2025 r.
Zapytaj o szczegóły
Napisz do nas, a nasz konsultant oddzwoni do Ciebie i przedstawi szczegółowo, co możemy zrobić dla Twoich pracowników.
Administratorem danych zawartych w korespondencji e-mail jest NMS-Novelty Medical Supply Sp. z o.o. z siedzibą w Pszczynie przy ulicy Stefana Batorego 17, 43-200 poczta Pszczyna, NIP: PL6381806423, REGON: 24302815400000, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000438742.
Wysyłając wiadomość, przekazują nam Państwo adres e-mail oraz inne dane zawarte w treści wiadomości. Szczegóły dotyczące przetwarzania danych są dostępne w Polityce Prywatności dostępnej na tej stronie internetowej.